ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 53, 25-432 Kielce

kontakt@fundacjafire.pl

Projekty zrealizowane

„Dziedzictwem połączeni – integracja międzypokoleniowa”, realizowany był w ramach programu finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. pn. „Międzypokoleniowe Centra Edukacyjne – wsparcie integracji międzypokoleniowej”. Został przeprowadzony w terminie listopad – grudzień 2022 r. Polegał na zorganizowaniu cyklu spotkań integracyjnych, w których wzięło udział 12 dzieci i 12 seniorów. Spotkania miały charakter warsztatów, koncertów, kina familijnego, konkursów i quizów.

Radości ze wspólnej zabawy międzypokoleniowej było wiele. Muzyka towarzyszyła wszystkim spotkaniom. Wspólne kolędowanie zacieśniło nawiązane więzy porozumienia. Wszyscy uczestnicy rozstawali się okazując chęć dalszej współpracy. To co najbardziej zostało w naszej pamięci to wspólnie spędzone miłe chwile oraz radość i nowe relacje, które zostały nawiązane między uczestnikami spotkań .

„CK-Cocktail Kultur”- organizacja wydarzeń z zakresu muzyki- projekt finansowany przez Miasto Kielce, Wydział Edukacji Kultury i Sportu. Został zrealizowany w okresie VI-X 2023 r.  Przeprowadziliśmy dla społeczności Kielc koncert muzyczny  z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki .  Koncert odbył się w dniu 12.X.2023  w Domu Środowisk Twórczych – Pałac T. Zielińskiego w Kielcach. Poprzedzony był warsztatami muzycznymi dla uczestników projektu. W wydarzeniu wzięło udział 20 osób . Były to dzieci i młodzież pochodzenia polskiego i ukraińskiego, które zaprezentowały utwory wokalne i instrumentalne nawiązujące do kultury i tradycji swojego kraju.  W koncercie wzięli też udział kieleccy muzycy pochodzenia polskiego i zagranicznego. Zaprezentowali swój dorobek artystyczny.

„Klub- Zespolaki” – projekt finansowany  przez  Miasto Kielce, z zakresu pomocy społecznej dla osób niepełnosprawnych. Zrealizowany w okresie IX-XI 2023r. .Głównym zadaniem „Klubu – Zespolaki” było prowadzenie spotkań dla rodziców dzieci niepełnosprawnych oraz zapewnienie opieki i zajęć edukacyjnych dla dzieci z niepełnosprawnością w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W projekcie otoczyliśmy opieką 8 rodzin z dziećmi niepełnosprawnościami rozwojowymi.  Realizowane były spotkania integracyjne oraz  tematyczne ze specjalistami tj. : psycholog, logopeda, terapeuta sensoryczny i zajęciowy.

„Klub Kultur FIRE” –  finansowany przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności z siedzibą w Warszawie. Projekt realizowany w okresie II-VII 2023 r. Celem tego projektu było przybliżenie wiedzy i tradycji  innych kultur oraz wspieranie osób z doświadczeniem migracyjnym.

Projekty w realizacji

NIE-uzależNIEniom – Celem projektu jest prewencja uzależnień wśród dzieci i młodzieży. Działania w ramach projektu są skierowane na zbudowanie świadomości o szkodach zdrowotnych i społecznych wynikających z używania substancji psychoaktywnych, alkoholu, e-uzależnień. Jednym z działań profilaktycznych jest rozwój talentów dzieci i młodzieży oraz pobudzanie do twórczej aktywności.

Cykl spotkań „Widzieć inaczej” to spotkania rozwijające empatię, skierowane do dzieci w wieku szkolnym 9-14 lat. Podczas projektu prowadzimy zabawy, zagadki sensoryczno-umysłowe, gry zręcznościowe i logiczne. Celem projektu jest rozwój społeczno-emocjonalny dzieci, nabycie umiejętności społecznych, pozbycie się obojętności, zwiększenie współczucia i tolerancji do osób niepełnosprawnych.

“AIM – Adaptacja Integracja Motywacja”. Ideą projektu jest  cykl spotkań  realizowanych w ciągu 12 miesiecy, składających się ze spotkań adaptacyjnych, integracyjnych i motywacyjnych .Celem jest budowanie społeczeństwa otwartego na międzykulturowość oraz integracja obcokrajowców mieszkających w Kielcach ze sobą, oraz ze społecznością lokalną.